Dom bez nowoczesnych rozwiązań, lub pasywny?

W ciągu minionych kilkunastu lat na całym globie widzimy ten sam proces – płynnego wzrostu wszelkich właściwie nośników energii, jak uważają specjaliści z dziedziny energetyki – ten proces jest nieodwracalny. Tak w takim razie planując budowę swojego domu, warto jest już na wstępnym etapie zastanowić się nad tym, jakie rozwiązania warto będzie zastosować, by w trakcie następnych lat użytkowania mieszkania koszty ponoszone na przykład na jego ogrzanie były jak najmniejsze.

Już przeglądając szkice domów powinniśmy mieć na uwadze termoenergetyczność danego domu, chociaż możliwe jest też zastosowanie szeregu rozwiązań, powodujących pokaźniejsze oszczędności energii cieplnej danego domu, już na etapie jego budowy.

W minionych latach coraz to więcej się mówi do tak oznaczanych domach pasywnych, inaczej takich, jakie są prawie samowystarczalne w dyscyplinie ogrzewania, posiadają zastosowane techniki, które z jednej kwestii do granic możliwości chronią przed wyciekiem ciepła z wnętrza domu, a z drugiej witryny powodują, że naturalnie pozyskiwana energia służy do ogrzewania wnętrza mieszkania. Budowa domu pasywnego to z pewnością trochę pokaźniejsze wydatki, mogące zwiększyć koszt zupełny inwestycji nawet do 25 procent, jednakże – jak przekonują zawodowcy – taka inwestycja w perspektywie kilkudziesięciu lat i przy bezustannie rosnących kosztach energii cieplnej z pewnością opłaci się.

Bez względu na ty, niebezużyteczne mogą być przeróżne detale, jak bariera drogowa. Ważką sprawą przy budowie domu pasywnego jest odpowiednia izolacja nie tylko ścian zewnętrznych, jakkolwiek również fundamentów i poddasza. Jeżeli zastosowany jest do ocieplenia styropian, jego warstwa ma być nie mniejsza niż 20 centymetrów.

W takim domu niezmiernie ważne jest usytuowanie poszczególnych pomieszczeń – te wymagające utrzymania jak najlepszej temperatury powinny być na najbardziej nasłonecznionej odsłonie, muszą być tam wstawione okna o maksymalnie kolosalnej powierzchni i posiadające doborowe właściwości termoizolacyjne, a równocześnie nadzwyczajnie przepuszczające energie słoneczną do wnętrza domu. Okna muszą być wstawione jak najbliżej zewnętrznej krawędzi murów, co zagwarantuje pokaźniejsze nasłonecznienie oraz mniejsze mostki termiczne.

Dodaj komentarz